Przejdź do treści

Ciężkie projekty domów

projekty domow

Przekopujesz całą sieć w poszukiwaniu funkcjonalnego projektu dla Twojego nowego domu? Byłeś już na setkach stron, ale wciąż nie wiesz, jak sobie to ogarnąć? Czy wiesz, że nie jesteś w tym osamotniony i że całe mnóstwo ludzi zmaga się z takim samym kłopotem. Tylko czemu tak jest? Bo wszakże jeśli już wybierzemy opcję: własny dom, to pragnęlibyśmy, by stał się on przejrzysty, funkcjonalny, ładny i niedrogi.

Wszystkich powyższych cech mieć nie będzie, lecz chociaż na etapie szkicowania projektu jesteś w stanie uczynić każdą rzecz, żeby dążyć do ideału. Czy wybrać sobie gotowy projekt, a może powinno się pójść do architekta, który zaprojektuje coś tylko dla Ciebie i uwzględni wszystkie zachcianki, biorąc przy tym pod uwagę takie rzeczy jak choćby wygląd i budowę działki, wymagania jeśli chodzi o przestrzeń publiczną w Twojej okolicy i dodatkowo parę podobnych rzeczy, które nawet nie przyjdą Ci na myśl, a długo pracujący w zawodzie architekt na pewno będzie o tym wiedział.

Masz zarys idei w głowie? Śmiało – wybierz się po własny plan Twojego lokum a nie kupuj gotowca. Rzecz jasna do tego musisz mieć większy zapas gotówki, ale biorąc pod uwagę to, że i tak zapewne musisz skorzystać z kredytu a poza tym pragniesz mieć własny, wymarzony dom nie wahaj się ani przez moment. W przyszłości te parę tysięcy będziesz mógł zaoszczędzić dzięki odpowiedniemu wyborowi materiałów budowlanych czy planowi domu tego typu, który wykorzysta siłę tkwiącą w terenie.

Podczas takiej inwestycji pamiętaj o paru bazowych sprawach, które na pewno ułatwią Ci funkcjonowanie w nowym budynku.

  1. Nigdy nie umieszczaj jadalni czy salonu z daleka od kuchni. Wręcz przeciwnie. Miej na uwadze, że zapraszając gości będziesz zmuszony do kursowania tam i z powrotem. Bardzo złym pomysłem jest, by te dwa pomieszczenia były rozlokowane na dwóch różnych piętrach.
  2. Odseparuj część sypialnianą od tej, gdzie przebywasz w ciągu dnia. To nie tylko zasada, której powinieneś się trzymać w przypadku mieszkania pełnego gości – po co mają oni zaglądać do Twojej własnej sypialni? Poza tym fajnie jest po prostu oddzielić w jakiś sposób strefę komfortu od strefy codziennej czy strefy gdzie pracujesz. Wkraczając do tej części – w ostatnim czasie pojawiła się moda na sypialnie na górze, a przestrzeń życiową na parterze – będziesz wchodzić fizycznie w drugi świat. Twój odpoczynek może być przez to pełniejszy. A do tego istnieje mniejsze ryzyko, że zapachy jedzenia podczas gotowania w kuchni dotrą do takiego miejsca.
  3. Pomyśl o dodatkowej toalecie. Nawet nie musi to być duża łazienka z wanną. Chodzi o to, że gdy do domu przychodzą goście na pewno będą oni chcieli z takiego pomieszczenia skorzystać – pomóż im w tym, nie przechodząc przez wszystkie piętra Twojego mieszkania.
  4. Przestrzeń na Twoje auto. Prawie każdy posiada samochód albo czasem nawet dwa, albo choćby jakiś jednoślad: rower, motor, skuter. Nie tylko trzeba posiadać na nie miejsce, ale także pomyśleć nad odpowiednim przejściem z garażu do domu – gdy wykonasz je bezpośrednio, podczas mrozów będzie Ci wygodniej, a nad garażem koniecznie wolną przestrzeń wykorzystaj na bibliotekę, gabinet czy składzik. Na początku tego miejsca być może nie docenisz, ale z upływem czasu i wraz z ilością przedmiotów, będziesz zachwycony, że takie miejsce powstało w Twoim domu.