Przejdź do treści

Błysk w małej łazience

blysk w malej lazience

Często słyszy się zdanie, że mogę nie mieć rewelacyjnej kuchni, dużego pokoju czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w idealnym stanie. W łazience spędzamy zazwyczaj naprawdę mnóstwo swojego czasu, zwłaszcza my, kobiety, dlatego to miejsce musi spełniać nasze najwyższe oczekiwania. Ma być przestrzeń na każdy drobiazg i także na wymarzoną wannę. Która z nas nie śni o urządzeniu sobie od czasu do czasu ciepłej kąpieli z pachnącym płynem mając obok siebie lampkę wina? Szczerze mówiąc nawet małe łazienki da się zaaranżować w taki sposób, żeby pojawiło się miejsce na wszystko, czasem jednak ta wanna się nie wciśnie i można w zamian za to zainwestować w prysznic. Ale i tu da się coś zrobić kupując taki z hydromasażem, czy też z wbudowanym wodoodpornym radiem.

Tak czy siak aranżacja łazienki jest zajęciem czasochłonnym, ale w tym samym momencie miłym i daje później sporo satysfakcji po wykonanej pracy. Należy tym samym nauczyć się paru podstawowych kwestii, które będą ważne w ogarnięciu początków, które zagwarantują funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono bardzo ciasne.

W aranżacji małej łazienki niezwykle konieczne będzie to, aby zachować potrzebne odległości pomiędzy różnymi częściami wyposażenia. To oznacza, że m. in. przed misą umywalki potrzebujemy około 70cm, a przed muszlą klozetową powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją swobodnego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Przy mikroskopijnych łazienkach można też zastanowić się nad tym, w którym miejscu ustawić pralkę. Czy jednak lepiej będzie trzymać ją w kuchni, niż jeśli miałaby nam zagracić cenne centymetry. Jeśli kuchnia to też nie jest dobre miejsce na taki sprzęt, to pralkę postaraj się umieścić w takim miejscu, żeby w stu procentach wykorzystać potencjał miejsca na jej powierzchni i poukładać tam podręczne rzeczy albo kosmetyki. Zastanów się też nad pralkami ładowanymi od góry. Co prawda niczego na niej nie położysz, jednak też nie będziesz myśleć o miejscu na otwarcie drzwiczek. Identyczny kłopot jak w przypadku pralki jest z koszem na brudne ubrania, który bez problemu możemy umieścić w sypialni.

W przypadku ciasnej łazienki będzie dość ważne to, żeby ją wizualnie powiększyć, z tej przyczyny właśnie dużych przedmiotów jak wanna czy prysznic nigdy nie ustawiaj na przeciwko wejścia, bo to optycznie bardzo to miejsce pomniejszy, a z kolei okno na końcu zdecydowanie pogłębi optycznie przestrzeń, niestety okna w łazience ciągle należą do rzadkości, jeśli je masz, to w całości wykorzystaj jego możliwości. Gdy go brakuje, to zapełnij tę lukę dużym lustrem, które przy okazji porządnie oświetlisz. Tak samo będzie w przypadku dobrania kolorów – im mniejsza przestrzeń, tym jaśniejsze kolory, które powiększą minimum optycznie niedużą łazienkę.

Nie zapomnij, że perfekcyjnym rozwiązaniem przy niewielkich łazienkach jest rozwiązanie braku montażu zwyczajnego prysznica, rozwiązaniem będzie za to wstawienie szyby od ziemi do sufitu, która odseparuje część kąpielową od codziennej. Pamiętaj, że szkło i dość jasne barwy wprowadzą do Twojej łazienki nie tylko parę dodatkowych, wizualnych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale i zapewnią jej lekkość i zgrabność, co w tak niedużych przestrzeniach jest niezwykle istotne. Nie bój się też ryzyka związanego z z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!

nv-author-image