Przejdź do treści

Dlaczego dobrze jest zdecydować się na okna dachowe

Okno dachowe

Wiele osób zamawiając projekt domu jednorodzinnego zastanawia się nad tym czy okna połaciowe to praktyczne rozwiązanie. Jakie plusy i minusy mają takie okna? Czy w każdym przypadku warto je montować?

Plusy połaciowych

W przypadku pomieszczeń ulokowanych na poddaszu okna dachowe to często jedyny sposób na to, aby mieć dostęp do światła słonecznego. Doskonale sprawdzają się w przypadku mieszkań znajdujących się w cieniu. Z uwagi na to że znajdują się w dachu, to skupiają większą ilość promieni słonecznych. Co ciekawe ich montaż jest możliwy na dachu o różnym nachyleniu – zarówno na powierzchniach o dużych spadkach jak i tych łagodniejszych. Bardzo istotną cechą okien połaciowych jest to, że ich montaż w żaden sposób nie wpływa na konstrukcję dachu.

Minusy okien zamontowanych w dachu

Faktem jest, że okna połaciowe posiadają szereg cennych zalet. Trzeba jednak być uczciwym i wykazać również ich gorsze strony. Do wad, jakie posiadają okna tego rodzaju zaliczyć można między innymi to, że ulegają ubrudzeniu szybciej niż okna tradycyjne. Dzieje się tak, ze względu na miejsce ich montażu. Kolejną niedogodnością będzie to, że w lecie promienie słoneczne mogą bardzo nagrzać pokój. Wtedy może zrobić się duszno. Jak temu zaradzić? Można założyć specjalne rolety na okna. Jako ostatni minus trzeba wliczyć konieczność usuwania z nich połaci śniegu i zalegających liści. Jednak pocieszające jest to że czynności te wykonuje się tylko okresowo.

Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien?

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Okna połaciowe są dużo bardziej narażone działanie wilgoci. Mając to na uwadze dobrze jest wybierać materiały wodoszczelne. W sklepach można znaleźć w tym względzie bardzo dużo ciekawych propozycji. Kupować okna połaciowe dobrze jest bezpośrednio w siedzibie producenta – można wówczas liczyć na fachową poradę. Ile trzeba mieć pieniędzy aby zamontować okna w dachu? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tym temacie. Dużo uzależnione jest między innymi od ilości otworów okiennych a także od tego z jakich materiałów są wykonane same okna. Im solidniejsze materiały, to tym wyższy koszt końcowego produktu. Jak w przypadku innych elementów domu, które mają działać przez kilka lat, tak i w tym przypadku nie można kierować się wyłącznie niską ceną – równie ważna jest jakość.

Czyszczenie okien dachowych

Raz na czas należy dokładnie wyczyścić okna, w przeciwnym razie mogą szybciej się uszkodzić. W jaki sposób konserwować powierzchnie okienne? Przede wszystkim trzeba pomyśleć o okuciach. Ich smarowanie zaleca się przynajmniej raz w roku. W przypadku dużych wahań temperatur i ekstremalnych warunków pogodowych trzeba wykonywać tę czynność częściej. Do naoliwienia okuć trzeba użyć smar do silnika albo olej bezkwasowy. Już kilka kropel znacznie poprawi działanie zawiasów. Następnym istotnym punktem jest konserwacja uszczelek okiennych. W tym przypadku  poleca się używanie specjalnych produktów przeznaczonych do konserwacji uszczelek. Ostatnią czynnością jaką warto regularnie wykonywać jest sprawdzenie powłoki lakierowej na oknie połaciowym. Jeżeli wystąpią odpryski, to należy pomalować stolarkę lakierem. Częsta konserwacja okien pozwoli na ich bezawaryjne działanie.

nv-author-image