Przejdź do treści

Wszystko co należy wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podlogowe

Ogromną część kosztów domowych pochłania ogrzewanie w zimie. W zależności od tego czy mieszka się w bloku czy w domu jednorodzinnym różne są pomysły na to, aby na ogrzewaniu zaoszczędzić. Dobrze jest w pierwszej kolejności pochylić się nad tym, aby ogrzewanie było optymalne. Najbardziej dotkliwe uszczerbki ciepła powodowane są przez nieszczelne drzwi i otwory okienne. W pierwszej kolejności warto zatroszczyć się więc o to, aby jak najlepiej uszczelnić pomieszczenia. W dalszej kolejności można pomyśleć nad możliwościami dodatkowego nagrzewania domu. Jednym z ciekawych pomysłów w tym względzie jest ogrzewanie podłogowe. Przed jego instalacją należy zapoznać się jednak z wszystkimi dostępnymi informacjami na jego temat.

Typy ogrzewania podłogowego

Na rynku można kupić rozmaite typy ogrzewania pod podłogą. W zależności od tego czy to ma być jedyne źródło ciepła w domu, czy też będzie spełniało funkcję dodatkowego źródła ciepła, to na wariant warto się zdecydować. Najbardziej popularnym systemem jest ogrzewanie wodne. Ze względu na swoją specyfikę bardzo dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z kolei ogrzewanie elektryczne z powodzeniem da się zastosować także w blokach. Jakie plusy i minusy cechują powyższe rozwiązania oraz które z nich okaże się bardziej ekonomiczne?

Ogrzewanie elektryczne

Wielu użytkowników bardzo ceni sobie takie rozwiązanie. Montaż elektrycznego ogrzewania pod posadzkowego jest stosunkowo mało skomplikowany – pod płytkami bądź panelami trzeba położyć specjalne maty ogrzewające. W przeciwieństwie do ogrzewania wodnego, w tym przypadku nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych systemów grzewczych przez ściany budynku. Ogrzewanie elektryczne jest również bardzo efektywne, ponieważ źródło ciepła znajduje się bezpośrednio pod podłogą. Problem może pojawić się jednak w przypadku awarii – niezbędne jest w takim przypadku usunięcie całej podłogi, tak aby możliwy był dostęp do mat ogrzewających. Do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć również dosyć wysokie opłaty związane z jego użytkowaniem. Niestety ceny energii elektrycznej wciąż pozostają na dosyć wysokim poziomie. Można je jednak znacznie zmniejszyć korzystając z alternatywnych źródeł energii – paneli solarnych czy elektrowni wiatrowych.

Ogrzewanie wodne

Drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie za pomocą wody. W tym przypadku montaż jest o wiele bardziej utrudniony. Konieczny jest bowiem piec grzewczy, który będzie ogrzewał wodę oraz system rurek przeprowadzonych pod podłogą, w których płynąć będzie gorąca woda. Ogrzewanie wodne wymaga regularnej obsługi przez człowieka, przez co jest zdecydowanie bardziej absorbujące aniżeli podłogówka elektryczna która działa sama. Jest to jednak chyba jedyna wada tej instalacji – bardzo pozytywnie prezentują się z kolei koszty. Woda jest znacznie tańsza niż energia elektryczna.

Które rozwiązanie jest bardziej korzystne?

Decydując się na konkretne rozwiązanie należy rozważyć wszystkie wady i zalety. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który rodzaj ogrzewania okaże się lepszy w konkretnym przypadku. Warto wziąć tu pod uwagę zarówno całościowe koszty obydwu instalacji, opłaty związane z ich używaniem oraz wydajność ogrzewania. Ogrzewanie wodne jest zdecydowanie tańsze, jednak podłogówka elektryczna wymaga mniejszego wysiłku dzięki czemu doskonale nadaje się dla osób w podeszłym wieku.

nv-author-image