Przejdź do treści

Jak kupić własne mieszkanie

własne mieszkanie

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Gdy podjęliśmy decyzję o jego zakupie, stoimy przed szeregiem różnorodnego typu wyborów, decyzji i formalności. Całość ta powoduje, iż sytuacja ta bywa nieraz bardzo stresująca.

Na wstępie należy starannie zastanowić się, jaki region jest dla nas najbardziej zachęcająca do zamieszkania. Należałoby wtedy wybrać się w wybrane miejsce, aby zorientować się, jak prezentuje się zagospodarowanie powierzchni jak również czy naprawdę wszystko będzie odpowiadało własnym potrzebom. Osoby, które poruszają się komunikacją miejską, zapewne nie będą wygodnie mieszkać na peryferiach, do jakich nie dojeżdża żaden autobus bądź tramwaj, z kolei rodziny, posiadające dzieci rozważyć powinny właściwie otoczenie, przyjazne młodym ludziom, w pobliżu którego są przedszkola, szkoły, place zabaw czy placówki medyczne.

Inną kwestią jest decyzja, czy lokal mieszkalny pochodzić ma z rynku pierwotnego lub wtórnego. Tutaj też nie ma jednoznacznej rady – jakakolwiek z owych możliwości ma również plusy, jak i minusy. Deweloper daje nam możliwość nabycia lokum, którego budownictwo i architektura odpowiadają najnowszym trendom, co dodatkowo zezwala na mniejszy koszt utrzymania, za to wartość za m² jest przeważnie spora i raczej nie ma perspektyw na jej negocjowanie. Do tego liczyć się trzeba także z faktem, iż mieszkania deweloperskie niejednokrotnie występują w całkowicie nowej okolicy, której budowa oraz rozkwit wciąż trwają, tym samym przypominając nierzadko po prostu pustkowia. 

Z kolei kupno na rynku wtórnym wymaga czasem dodatkowych wydatków finansowych na remont albo rozmaitego rodzaju przeróbki. Ponadto budownictwo jest tu starsze, co sprawia automatycznie, że czynsz jest wyższy. Samo mieszkanie może mieć jednak atrakcyjną cenę, oraz także występuje możliwość jej negocjacji. Też infrastruktura nie będzie tu dla nas żadnym zaskoczeniem – wszystko działa przecież od dłuższego okresu, nierzadko nawet dziesiątki lat, mamy więc szansę sprawdzić, czy jest wystarczająco dostosowana i funkcjonalna, a w razie niepewności podpytać mieszkańców. Nie robimy tu więc tzw. zakupu w ciemno, jak w wypadku rynku pierwotnego.

Jak zdecydujemy się na opcję zupełnie nowego mieszkania, którego budowa zapewne wciąż się nie skończyła, bez wątpienia powinniśmy w pierwszej kolejności dokonać wywiadu na temat dewelopera. Idealnie jest zatem zorientować się, jak działa dana firma oraz odkryć jej dotychczasowe inwestycje. Można też sprawdzić księgi wieczyste oraz stan prawny gruntu. Nie zaszkodzi też wykorzystać internet i prześledzić opinie na o deweloperze. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, zróbmy po prostu wszystko, co tylko możliwe, aby ów problem jak najdokładniej wybadać jeszcze przed zapłaceniem setek tysięcy złotych na zakup, która okazać się może później nieszczęściem i dostarczyć nam mnóstwa rozmaitego typu kłopotów.

Jak dojdzie już do zawarcia umowy z deweloperem, pamiętajmy, iż wedle obowiązującego prawa, musi być ona podpisana w obecności notariusza.

nv-author-image