Przejdź do treści

Stolarka okienna – jak ją wybrać?

stolarka okienna

Podczas przeprowadzania gruntownego remontu domu lub mieszkania wiele osób decyduje się na wymianę okien. Stolarkę należy także zakupić podczas prac wykończeniowych w nowym budynku. Jak jednak wybrać najlepsze rozwiązanie? Stolarka okienna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb.

W przypadku domów i mieszkań znajdujących się w mieście (np. przy ruchliwej ulicy) ważnym parametrem jest akustyka. Okna powinny mieć niski współczynnik przenikania hałasu. W przypadku budynków, które znajdują się w dużym oddaleniu od ruchliwych tras dźwiękoszczelne okna są kosztownym wydatkiem, który z praktycznego punktu widzenia, nie jest konieczny.

Kolejnym krokiem jest zdecydowanie pomiędzy materiałem, z którego została wykonana stolarka. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie okna drewniane oraz wykonane z PCV. Niektórzy inwestorzy decydują się na stolarkę aluminiową lub drewniano-aluminiową. Okna drewniane są ekologiczne. Ramy wykonane z PCV są nieco tańsze.

Warto zwrócić uwagę również na parametry energooszczędności. Dobre, nowoczesne okna są w stanie znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie budynku. Producenci w ofertach posiadają stolarkę energooszczędną oraz okna przeznaczone specjalnie do budynków pasywnych.