Przejdź do treści
  • Home
  • Porady
  • Jaka jest różnica między drewnem a drzewem

Jaka jest różnica między drewnem a drzewem

roznica miedzy drewnem a drzewem

Drewno a drzewo. Dużo osób nie rozróżnia tychże zdań, tymczasem drzewo to przedmiot który żyje, rośnie, ewentualnie leży ścięte licząc na dalsza obróbkę, by stać się drewnem, materiałem ze ściętych drzew. Drewno to pierwszy materiał budowlany, wykonywano z niego domy, kościoły, budynki gospodarcze, umocnienia, fosy, baszty a także pozostałe budowle obronne. Od lat jest używane do wytwarzania sprzętów domowych, mebli, narzędzi, naczyń, a również jako paliwo do ogrzewania mieszkań. Z drewna były robione środki transportu, wozy drabiniaste, powozy, sanie.

Współcześnie nadal pozostaje kluczowym dla przemysłu i ludzi materiałem. Jest stosowane na przeróżne sposoby, jako deski do produkcji elementów drewnianych, klejonki, sklejki, jako wióry do robienia płyt wiórowych, podstawowego materiału w sektorze meblarskim, płyt pilśniowych, płyt OSB. Odpady z prac są surowcem energetycznym.

Drewno to materiał, bez którego nie powstanie wyposażenie żadnego domu albo mieszkania. Rozejrzawszy się dookoła potrafimy zauważyć, że jest obecne w wielu otaczających nas przedmiotach oraz artykułach. Podłoga to płyta wiórowa laminowana, albo parkiet z surowego drewna pociętego w klepki. Pod podłogą płyta OSB, meble płyta wiórowa laminowana, krzesła ze sklejki powstałej z odpadów oraz słabszego gatunku drewna, konstrukcja skrzyni kanapy – drewno. Deski do krojenia, to klejonka albo lite drewno.