Kształt dachu w dużej mierze wiąże się z tym, jaki wybrany został projekt architektoniczny domu. Im bardziej urozmaicone pomieszczenia, tym analogicznie bardziej urozmaicona będzie jego konstrukcja. Jakie zatem kształty są do wyboru?
Dachy płaskie
Spis treści
Choć nazwa sugeruje, że dachówka ułożona jest w tym wypadku w prostej linii, tak naprawdę jej spad wynosi od trzech do około jedenastu stopni. Spadki mogą być skierowane zarówno do wewnątrz, jak i do zewnątrz budynku, na którym znajdują się dachówki. Warto pamiętać, że im mniejsze spadki, tym lepsze izolacje przeciwwodne należy zastosować. Dlaczego? Głównie wynika to z faktu, że deszczówka oraz śnieg dużo łatwiej spływają po płytkach, które ułożone są pod większym kątem.
Dachy skośne
Jest to zdecydowanie najpopularniejszy i najchętniej wybierany typ dachu. Szczególne zastosowanie znalazł w budownictwie mieszkalnym. Jakie są najważniejsze cechy zadaszenia pochyłego? Z całą pewnością wymienić można tutaj podwyższony poziom trwałości oraz odporność na promieniowanie ultrafioletowe, bardzo wysoką i niską temperaturę, deszcz oraz śnieg. Warto dodać, że dach skośny jest rozwiązaniem hołdującym ekonomii oraz wykazujący się dużym poziomem funkcjonalności. Do tego typu konstrukcji zaliczyć można dach naczółkowy (inaczej dach dwuspadowy). Składa się on z trójkątnych połaci niewielkich rozmiarów, które zazwyczaj umieszczone są w górnej części ścian szczytowych.
Jakim materiałem pokryć dach?
Obecnie producenci są w stanie zaoferować całe spektrum materiałów służących do pokrycia dachu. Warto dobrze wybrać pokrycie, gdyż to od niego będą zależały takie kwestie jak utrzymanie prawidłowego poziomu ciepła w domu oraz to, jak będzie wyglądał cały budynek. Ponadto należy zawsze pamiętać, że owe pokrycie zawsze musi być dopasowane do całości konstrukcji. Jakie czynniki mają największe znaczenie? Z całą pewnością kształt dachu oraz konstrukcja więźby (może być zarówno solidna, jak i delikatna). Przechodząc do meritum, pierwszym materiałem, o którym warto wspomnieć jest płyta bitumiczna. Składa się ona ze sprasowanych włókien organicznych połączonych z masą bitumiczną. Aby zwiększyć ich trwałość, producenci powlekają je żywicą polimerową. Kolejną propozycję stanowią dachówki bitumiczne, które wyglądają jak tradycyjne, płaskie dachówki. Ich cechą charakterystyczną jest łatwość układania.
Trzecim przykładem materiału, którego z powodzeniem można używać do pokrycia dachu są płyty włóknisto-cementowe. W ich składzie dominuje cement, a struktura może przypominać nieco łupki lub być zupełnie gładka. Warto też wspomnieć o papie asfaltowej. Sprawdzi się ona jako izolacja przeciwwilgociowa oraz równie dobrze jako pokrycie dachu.
Blacha także spełni wszystkie istotne funkcje, jakich oczekuje się od materiału, który ma pokrywać dach. Zazwyczaj jest ona ocynkowana, aby nie ulegała zbyt łatwo procesowi korozji. Dachówki cementowe czy ceramiczne, choć są nieco mniej popularne w obecnych czasach także odnajdą się doskonale na dachach wielu budynków. A co z pokryciami drewnianymi? Tutaj zdecydowanie prym wiodą gonty wykonane ze świerku lub jodły. Ostatnimi przykładami pokrycia są łupek naturalny oraz pokrycia bezspoinowe, które są dobrym wyborem podczas gdy zachodzi konieczność załatania fragmentu dachu.
Reasumując, obecnie producenci są w stanie zaoferować wiele rodzajów dachów oraz komponentów, z których się składają. Najważniejsze, by umiejętnie dopasowywać je do posiadanego budynku, aby spełniały wszystkie niezbędne funkcje.