Przejdź do treści

Ogrzewanie poprzez solary

ogrzewanie poprzez solary

W dość wielu nowych budynkach jakimś standardem jest instalacja kolektorów słonecznych, których celem jest ocieplenie wody i takim samym zaoszczędzenie na dostarczeniu energii elektrycznej. Jest to relatywnie młoda moda i jak nie trudno się domyślić, można także instalować to urządzenie w starszych budynkach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych zmian. Nie jest również konieczne zakładanie ich na szczytach domu, są dostępne różne inne pomysły. Zaprezentujemy Wam poniżej parę sposobów, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy tego typu instalacje są warte zachodu.

Przez jaki czas w ciągu roku mogę korzystać z tej instalacji?

To pytanie najczęściej przewija się na starcie i będące używane do szybkiej kalkulacji opłacalności danej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, żeby dostarczyć nam około 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę i zazwyczaj korzysta się z tego przez okres od kwietnia do października, czyli przez sześć miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, aczkolwiek w rzeczywistości pozwala całkiem dobrze zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która jest przecież dość droga.

Solary należy zainstalować w taki sposób, by docierało do nich światło słoneczne przez minimum sześć godzin dziennie. W naszym kraju optymalny czas naświetlania to moment od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego niezwykle ważne jest umieszczenie go po właściwej stronie domu, czyli od południa, bądź też na skarpie czy nawet ścianie domu – jednak dotyczy to jedynie tych, które funkcjonują zimą. Istnieją też panele montowane na dachu, ale są one dosyć ciężkie i nie każda konstrukcja będzie zdolna podtrzymać ten ciężar.

Muszą również być zainstalowane pod właściwym kątem, by zagwarantować optymalną pochłanialność promieni słonecznych, istnieją także kolektory ruchome, które dopasowują swój kąt w zależności od kąt padania światła.

Ważne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do kolektorów, ponieważ mogą podlegać one zniszczeniu, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie konieczności konserwacji należy utrzymać do nich dojście grupie profesjonalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?

Za wszystkie konieczne elementy tego sprzętu wraz z instalacją zapłacimy około 15 tysięcy złotych. Faktem jest, że wiele miast i wsi proponuje dotacje tego projektu, a zatem może się okazać, że bardzo nam się to opłaci, a w przyszłości realnie na tym zarobimy. Nawet gdybyście tego typu dofinansowania nie mieli możliwości otrzymać, to i tak warto zdecydować się na tę instalację, bo taka kwota jest relatywnie mała, w porównaniu z tym, ile możecie wydać za tradycyjne ogrzewanie wody za pomocą energii elektrycznej.

Który wybrać, żeby było najkorzystniej?

Można wyróżnić dwa rodzaje kolektorów: powietrzne albo cieczowe. Do ogrzewania wody będzie Wam potrzebny ten drugi rodzaj. Ociepla on bezpośrednio wodę, która później trafi do naszego kranu, albo przemieni się w rewelacyjne ogrzewanie podłogowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zapoznać się z wydajnością takiego sprzętu, trzeba wiedzieć jaka jest przewidywana ilość otrzymanej tym sposobem energii i przekalkulować tę wartość na kilowatogodziny. To w jakimś stopniu da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.

nv-author-image