Przejdź do treści

Twoje królestwo mieści się w salonie

krolestwo w salonie

W którym miejscu swojego domu spędzasz sporo czasu? Jeśli Twoje odpowiedź to: salon, to jesteś we właściwym miejscu, a jeśli nie, to przeglądnij poniższe porady, jak zaaranżować salon, by to przede wszystkim to miejsce było dla Ciebie wyjątkowo przyjazne. Aranżacja salonu to jedno z najprzyjemniejszych zadań w czasie projektowania przestrzeni życiowej. Jak to możliwe? Bo to przestrzeń wypoczynku i nie tylko sama czynność gospodarowania przestrzeni będzie Ci sprawiała przyjemność, ale później będziesz z niej korzystać w czasie wolnym. Od czego zacząć?

Nie zapominaj o tym, że na perfekcyjny wygląd tego miejsca składają się nie tylko meble oraz kolor ścian. Do tego dochodzą: podłoga i to, co na niej leży, różne dodatki – ramki na zdjęcia, obrazy, itd. A zatem najważniejszą regułą jest złota zasada złotego środka. Ważne, żeby nie przesadzić w żadną stronę. Salon pozbawiony dodatków będzie smutny i niezbyt twórczo spędzisz w nim swój czas wolny, z kolei wypełniony po brzegi durnostojkami przytłoczy Cię i nie będzie się dało skupić na jednej czynności i zrelaksować. Nie liczy się tu sytuacja, jeśli wiesz, że w takich przestrzeniach czujesz się wyjątkowo dobrze. Salon to wszakże ma być Twoja przestrzeń – co jednak trzeba podkreślić, takich osobowości jest zdecydowanie mniej. Do tego wszystkiego dodaj rozkład okien i drzwi oraz ogólny plan mieszkania. Niektórzy będą potrzebowali poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni w połączeniu z jadalnią, a pozostali takiego problemu nie będą mieli, ponieważ jadalnia znajdzie się w innym miejscu. Nikt nie mówił, że aranżacja salonu to bułka z masłem.

Zastanów się wraz z całą rodziną, na jakich strefach zależy Wam najbardziej i do jakich celów salon ma Wam służyć. Czy jesteście fanami oglądania filmów i najbardziej sprawdzi się u Was przestrzeń na ścianie na porządne kino domowe, czy może raczej musicie zaprojektować sobie w tym pokoju podręczną bibliotekę. Z kolei jeśli w Waszym domu będą królować puzzle i planszówki, to potrzebujecie dużego solidnego stołu i kilku wygodnych szafek. W salonie powinna też pojawić się komfortowa sofa, najlepiej rozkładana, która będzie służyła za dodatkowe miejsce noclegowe w przypadku jeśli zapraszacie na nocleg rodzinę czy znajomych, albo wpadną bez zapowiedzi.

Niezwykle istotne jest to, żeby wygospodarować w salonie potrzebne strefy w zależności od potrzeb – na czym Wam najbardziej zależy na to przeznaczacie więcej miejsca, zdecydowanie nie może być tak, że wzajemnie się one przenikają. Telewizor tuż obok miejsca na czytanie książek się ze sobą kłóci. Podobnie jak strefa zabaw dla najmłodszych obok biurka do pracy czy uczenia się. Jeśli ma się też w przestrzeni salonu znaleźć jadalnia, to koniecznie powinna być odseparowana od miejsca nauki czy pracy, żeby osoby przechodzące ze swoimi porcjami żywności nikomu nie przeszkadzały w wykonywaniu zadań.

Pamiętajcie, że jeśli chodzi o kolory, to dobrze, kiedy panuje ład, nie przeszkadza jedna ściana pomalowana na jaskrawy kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w mniej-więcej neutralne, w którym kąt dla siebie odszuka każdy lokator. Dlatego sugeruje się kolory pastelowe, a odradza jaskrawe, i kolor biały bez żadnych dodatków, gdyż to miejsce nie może być kojarzone z miejscem bardzo sterylnym, tylko głównie przyjaznym i ciepłym.

nv-author-image