Przejdź do treści

Dom – tylko jak?!

dom

Masz własną działkę, masz wystarczające pieniądze, a przynajmniej szansę na kredyt i zdajesz sobie sprawę, że Twoim ogromnym marzeniem byłoby zbudowanie bajkowego domu? To już niemalże wszystko – masz przed sobą wybór projektu i… momencik. Doskonały projekt domu to nie lada wyzwanie dla każdego człowieka. Przecież nawet najbardziej znani architekci już po zakończeniu budowy dostrzegają swoje pomyłki i niefunkcjonalność poszczególnych elementów, których nie dało się uniknąć na etapie projektowania. Czy taki problem dotyczy również Ciebie? Jakie masz opcje wyjścia z tej beznadziejnej na pierwszy rzut oka, sytuacji?

Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę całkiem dużo pozytywnych stron i kilka z nich opiszemy Wam w kilku punktach:

1. Gotowy projekt bywa niedrogi. Z jakiego powodu tak się dzieje? Dlatego że nie jest unikalny i jest opcja, żeby go sprzedać kilka razy różnym klientom. Nie nie płaci zatem jedna osoba 20 tysięcy, lecz w sumie parę osób po dwa tysiące i taki koszt się zwraca, a następnie zarabia na siebie. Jest to zatem opłacalne dla obu stron. Rzecz jasna, nie będziesz posiadać oryginalnego lokum, poza tym na parceli po sąsiedzku może powstać praktycznie taki sam dom, jednakże to już wliczasz na poczet niższej ceny.

2. Gotowy projekt jest przetestowany. Gdzie umieścić sypialnię, gdzie gabinet, kuchnię z salonem czy oddzielnie, a jadalnia, a łazienki? Nie masz doświadczenia, co jest wygodne i działa dobrze? Zaufaj zatem projektom gotowym. Nie są może perfekcyjne, i we wszystkich znajdzie się coś, co nie będzie Ci odpowiadało, mimo wszystko spójrz, że skoro dużo osób takie mieszkanie kupuje, to może świadczyć, że ono działa i spełni różne podstawowe oczekiwania. Będzie po prostu funkcjonalny i prosty. Oczywiście, niektórzy będą mieć wygórowane oczekiwania i swoje pomysły czy nietypowe plany na wykorzystanie przestrzeni, choć większość mimo wszystko tak nie myśli.

3. Jeden projekt wiele możliwości. Zdecydowanie kojarzysz gotowce nazwane „dom w…”, które posiadają kilka różnych wersji. Możesz wybrać dom bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami na auto, czy może zdecydujesz się na odbicie lustrzane. Wszystko dopasujesz do swoich pomysłów i możliwości Twojej działki. Co więcej? W gotowym projekcie architekt całkiem za darmo będzie mógł zastosować kilka wymaganych udoskonaleń i dostosować projekt domu do lokalnych wymagań. Pamiętaj, że nie tylko Tobie ma się nowy projekt podobać, ale musi być kompatybilny z wytycznymi Twojej okolicy.

4. Nie kupujesz kota w worku. Chodzi o to, że budynki według gotowca są standardowe, jakieś będą się bardziej podobały, inne mniej, ale prawda jest taka, iż mniej-więcej przewidzisz co to będzie. Są dostępne wizualizacje, a na niektórych stronach dodatkowo zobaczysz zdjęcia domów już powstałych na podstawie wybranego projektu. To zwiększa Twoje szanse na zadowolenie z wykonania takiego budynku. Inaczej będzie w przypadku projektu wykonywanego na podstawie całkowicie nowego projektu. Tutaj może się okazać, że to, co na projekcie wygląda nieźle i przestronnie, w rzeczywistości okaże się kompletną porażką.

 Z tej przyczyny z projektami jest mnóstwo zabawy i trzeba się nieźle namyśleć, by wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą moment na przeszukiwanie sieci – wykorzystaj go maksymalnie jak tylko jesteś w stanie, żeby potem nie żałować!

nv-author-image